Neden Havalanı Araç Kiralama

Araç kiralama firmalar ve rent a car dükkanları ile gerçekleştirilir. Aracı olmayan veya farklı araçları deneme fırsatı yaratmak isteyenler için bu firmalar tarafından araç kiralamak mümkündür. Kiralanan araç kiralayan firma sahibi tarafından temiz ve kazasız bir şekilde teslim edilir. Aynı şekilde ise kiralayan kişi sözleşmeye göre geçerli günün sonunda aracı teslim aldığı şekilde iade eder. Bu firmalar genelde aracı daha önce araç kullanmış kişilere veya ehliyeti bulunanlara kiralar. Kiralanan aracın ise piyasa fiyatına göre kira fiyatı belirlenir. Bunun dışında firma sahipleri aracı belirlediği şartlara uyan müşterilere kiralar.

 

Bu aracı kimler kiralayabilir? Öncelikle kiralayacak kişinin sürücü belgesinin en az 6 aylık olması ve öncesinde araç kullanma tecrübesinin olmasını isterler. Herhangi bir kaza veya arıza sonucu araçta oluşabilecek hasarlarda müşterinin tamiri üstlenmesini isterler. Ayrıca daha önce araç kiralamış müşterilerin tekrar sabiha gökçen araç kiralama istemeleri olumlu olarak dönüş alma ihtimalini arttıracaktır.

 

Araç Kiralama Ücretleri Ne Kadar?

 

Araç kiralanırken firma sahibinin belirlediği şartlar gibi kiralanacak aracın da ücreti firma sahibi tarafından belirlenir. Kiralanacak olan araba ücreti genelde aracın markası, kazalı olup olmadığı ve piyasa değerine göre belirlenir. Yani modeli düşük bir aracın X firmasında kira değeri 300 TL iken, Y firmasında aynı model aracın kira değeri 250 TL olabiliyor. Aynı şekilde yüksek modelli bir araç bir firmada 1000 TL iken farklı firmada bu tutar daha fazla veya az olabiliyor. Aracın fiyatına etki eden bir başka neden ise aracın kaskosu olması ve sigortalı olması olabilmektedir.

 

Kiralanan Aracın Kaza Yapması

 

Araç kazaları her şoförün başına gelebilecek durumlardan biridir. Her ne kadar iyi şoför olunsa da trafikte araç tek başına kullanılmadığı için bir başka şoförün herhangi bir hatası veya herhangi bir sebepten kaynaklanabilmektedir. Kaskolu bir aracın kaza yapması, araç sahipleri tarafından çok endişe duyulmasa da kaskosuz araçların kaza yapması durumu büyük masraflara yol açabilmektedir. Kiralanan araçlarda ise çok daha büyük masraflar doğabilmektedir. Çünkü kiralanan aracın sözleşmesinde dikkat edilmeyen noktalar maliyet açısından can yakabilmektedir. Bu yüzden kiralama işlemlerinde sözleşmenin dikkatlice okunması faydalı olacaktır.

 

Kiralanan araç kaza yaparsa ne yapılmalıdır? Öncelikle böyle bir durumla karşılaşıldığında aracın durumu hakkında firma sahibine bilgi vermek gerekir. Firma sahibinin yönlendirmesi ile aracın tamiri gerek kasko gerekse de tamirci ile gerçekleştirilmelidir. Aksi halde firma sahibinin bilgisi dışında gerçekleştirilen işlemler sonrasında tespit edildiğinde müşteri senedi ile işlem yapılır. Daha büyük sorunlar meydana gelebilmektedir.